MONDINELLI Silvio "Grano"

[ Powrót do listy ]
     Na Dniach Lajtowych: 2007

Silvio Mondinelli "Grano" - ur. 24.06.1958 r. w Gardone, gdzie mieszkał do 1976 r. Następnie wstąpił do policji finansowej (GdF) i od 1978 r. kontynuował karierę w jednostkach specjalnych (SAGF), stacjonujących w miejscowości Alagna, u podnuża masywu Monte Rosy. Tu zaczął poznawać góry, odbył wiele wspinaczek alpejskich a jego fascynacja zaowocowała ukończeniem kursu przewodnickiego w 1981 r. W latach 1987-1991 pełnił funkcję instruktora górskiego. Swoje doświadczenie zdobywał na wyprawach w góry obu Ameryk oraz w Himalaje i Karakorum. Do dziś wziął udział w 20-tu wyprawach na ośmiotysięczne szczyty, z czego 14 razy stawał na głównych wierzchołkach. Jest 13-tym zdobywcą Korony Himalajów, ale zaledwie 6-tym, który dokonał tego bez wsparcia tlenowego. Przełomowym rokiem w jego karierze himalaistycznej był 2001, kiedy to w pięć miesięcy zdobył cztery ośmiotysięczniki (Everest, GI, GII oraz Dhaulagiri).

 

Jest on znany nie tylko z tego, że wszedł na czternaście ośmiotysięczników, ale również z pomocy, jaką niósł w czasie swoich ekspedycji. Czasami potrafił zrezygnować z wyprawy_dni, żeby pomóc komuś innemu, zarówno przyjacielowi jak i zupełnie obcej osobie.


Nigdy nie odwracał się udając, że nie widzi ludzkiego cierpnienia. Jego postawa pomogła mu w zbliżeniu się do ludzi zamieszkujących regiony jego ekspedycji. Razem ze swoim przyjecielem, fotoreporterem i operatorem, aktualnie nieyżyjącym, założyli fundację na rzecz Szerpów z Doliny Khumbu.

Z inicjatywy Silvio i jego przyjaciół w 2000 roku powstała również organizacja ONLUS, mająca pomagać mieszkańcom Nepalu. Owocem działalności tej organizacji jest między innymi zbudowanie szpitala, który zaczął działać w 2005 roku.

 
Podziel się    
Dni Lajtowe są świętem ludzi gór, cyklicznym spotkaniem wszystkich członków i sympatyków Polskiego Klubu Alpejskiego. Tak naprawdę, klubowicze czekają na festiwal cały rok. Jest to jedna z niewielu okazji, aby spotkaæ siê w tak dużym gronie i podsumować dokonania Klubu z całego sezonu. Naturalnie magnesem są też nasi wspaniali goście, których w tym roku również nie zabraknie. »
Projekt i wykonanie: HotelPRO © Wszelkie prawa zastrzeżone Polski Klub Alpejski 2012